Harbutowice.info

Forum dyskusyjne mieszkańców Harbutowic (za treści wygłaszane na forum odpowiadają ich autorzy).
Teraz jest So, 21 wrz 2019, 06:27

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn, 6 lip 2015, 14:58 

Witam

Potrzebuję pomocy na Parafii w Harbutowicach.
Potrzebuję zdjęcia metryki ślubu mojego 3xpradziadka:
Stanisław Jancarczyk (Gancarczyk?) był synem Pawła Jancarczyk i Reginy z domu Dańczak, z Anną Kluzik vel Budzoń, córką Macieja Budzoń i Reginy Urbańskiej. Ślub był 10 lipca 1822 roku (miejsce Harbutowice 59).
Niestety utknąłem w poszukiwaniach i nie wiem skąd pochodzili rodzice Stanisława.
Jeśli ktoś z was byłby mi w stanie pomóc, bardzo proszę o kontakt ze mną.

Miłego dnia
Piotrek

PostNapisane: N, 12 lip 2015, 21:32 

Raczej nazwisko Jancarczyk.Gancarczyk nie jest miejscowe.

PostNapisane: Cz, 16 lip 2015, 22:32 

Witaj Piotrze

Jestem tego samego zdania, że Jancarczyk. Mam zdjęcia metryk z Archiwum Kurii Metropolitarnej w Krakowie (są to kopie metryk z Parafii w Harbutowicach) mojej rodziny i właśnie tam widnieje nazwisko Gancarczyk przy tym ślubie. Aczkolwiek to nazwisko tylko zapisane jest tak parę razy potem po 1825 roku pisane jest już przez "J".
Np. w metryce chrztu syna mojego 3xpradziadka jest napisane, że urodził się w 1825 roku w domu Harbutowice 89 Józef Gancarczyk, który niestety umiera po dwóch tygodniach i jest zapisany już jako Jancarczyk.
Temu obstawiam, że ktoś kto sporządzał kopie metryk źle odczytał nazwisko.
Nazwisko Jancarczyk w tych kopiach jest przekręcane np.: Janczarczyk, Jańczarczyk, Jańczurczyk.
Zresztą teraz i też spotykam się, że ludzie przekręcają moje nazwisko.

Ślub był w 1822 i teraz do końca nie wiem czy metryka będzie w Harbutowicach na Parafii czy w Sułkowicach do których należały Harbutowice do 1823 roku.
Niestety jako nie mobilny nie mam jak sprawdzić tego, w dodatku w Harbutowicach zmienia sie Proboszcz i jestem ciekaw jaki będzie?

W Archiwum w Krakowie mają kopie ksiąg od 1796 roku i co ciekawe w Harbutowicach znajoma z forum genealogicznego nie znalazła tam ani urodzenia mojego 3xpradziadka w 1797 roku, ani zgonów jego rodziców Pawła Jancarczyk i Reginy z domu Dańczak - jej nazwisko chyba w ogóle nie występuje w okolicy?
Zakładam, że mój 3xpradziadek "wżenił " się do Harbutowic w 1822 roku.
Zatem utknąłem w badaniach i nie wiem gdzie dalej szukać a chcę wiedzieć skąd pochodzą i dlaczego akurat takie nazwisko. Niestety o swojej rodzinie ze strony ojca wiem bardzo mało.
Miłego wieczoru!

Piotrek

Strefa czasowa: UTC + 1